Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

 

Wiele osób uważa, że koniczyna, ta czterolistna, przynosi szczęście temu, kto ją odnajdzie. Te osoby raczej nie są właścicielami trawników. Dla nich koniczyna jest problemem, którego za wszelką cenę chcą się pozbyć ze swojego ogrodu.

Chcesz dowiedzieć się jak w naturalny sposób pozbyć się koniczyny ze swojego trawnika bez stosowania herbicydów? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Czemu na trawniku pojawia się koniczyna.

 • Jak zapobiegać pojawieniu się koniczyny na trawniku.

 • Co zrobić, żeby pozbyć się koniczyny z trawnika.

Czemu na trawniku pojawia się koniczyna?

Koniczyna bardzo często pojawia się na trawnikach, gdy gleba jest zbyt kwaśna dla trawy. Optymalny odczyn gleby dla trawy wynosi 5,5-6,5. Gdy pH jest niższe, trawa ma utrudnione pobieranie składników pokarmowych, min. azotu, fosforu i potasu. Przez to jest osłabiona i koniczyna, która ma mniejsze wymagania, może łatwo się rozrosnąć. Oczywiście wszędzie tam, gdzie wcześniej była "zwykła łąka" też będą nasiona koniczyny w glebie. 

Dlatego jeśli nie chcemy mieć koniczyny na swoim trawniku, warto wykonywać badanie odczynu gleby. Można to zrobić samodzielnie, za pomocą prostego kwasomierza glebowego typu Helliga. To bardzo proste. Wystarczy pobrać próbkę gleby i umieścić ją na płytce. Potem trzeba dodać nieco specjalnego płynu, odczekać około 60 sekund i odczytać wynik badania.

Takie badanie to najszybszy sposób, aby dowiedzieć się czy gleba w naszym ogrodzie ma odpowiednie dla trawy pH. Jeśli pH gleby jest zbyt niskie, co często się zdarza, trzeba wykonać wapnowanie.

Wapnowanie najlepiej przeprowadzać poza okresem wegetacyjnym, czyli wczesną wiosna albo późną jesienią. Jeśli jest taka potrzeba, można przeprowadzić je również w trakcie okresu wegetacyjnego. Należy jednak pamiętać o zachowaniu minimum 4 tygodni odstępu między wapnowaniem, a nawożeniem trawnika.

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Wbrew temu, co mówi wiele osób walka z koniczyną na naszym trawniku nie musi oznaczać stosowania szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska herbicydów.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku koniczyny na trawniku bardzo dobrze sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Na szczęście nie jest to trudne. Aby zapobiec pojawieniu się koniczyny na trawniku wystarczy pamiętać o regularnej pielęgnacji trawnika, a w szczególności o:

 • wertykulacji,
 • nawożeniu,
 • koszeniu.

Wertykulacja trawnika to zabieg, który praktycznie każdy właściciel trawnika powinien wykonać wiosną. Dzięki wertykulacji zapewnimy trawie lepsze warunki do wzrostu i zapobiegamy chorobom. 

Czemu warto regularnie nawozić trawnik?

Silna, dobrze odżywiona trawa nie ustąpi miejsca koniczynie i nie pozwoli jej się rozrosnąć. Dlatego po wertykulacji trzeba obowiązkowo nawieźć trawnik. Oczywiście jedno nawożenie w sezonie nie wystarczy, żeby trawie nie zabrakło składników odżywczych, więc trzeba je regularnie powtarzać. To jak często nawozić trawnik zależy przede wszystkim od rodzaju nawozu, który wybierzemy.

Jeśli wybierzemy nawóz mineralny, nawożenie trzeba będzie powtarzać co kilka tygodni. Zawarte w nawozach mineralnych składniki odżywcze są praktycznie od razu pobierane i wykorzystywane przez rośliny. Dodatkowo łatwo ulegają stratom.

Zawarty w nich azot ulatuje w powietrze, a pozostałe pierwiastki są wypłukiwane podczas deszczu czy podlewania trawnika. Dlatego lepszym wyborem jest organiczne nawożenie trawnika. Zawarte w nawozach organicznych składniki odżywcze praktycznie nie ulegają stratom, ponieważ są stopniowo uwalniane dzięki działaniu pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

Sprawia to, że jedno nawożenie dostarcza trawie składników pokarmowych na około 3 miesiące. Dlatego, jeśli wybierzemy nawożenie organiczne, wystarczy stosować nawóz na trawnik tylko 2 lub 3 razy w roku.

Czy na pewno trzeba walczyć z koniczyną?

Zamiast próbować za wszelką cenę pozbyć się koniczyny z trawnika, można się z nią zaprzyjaźnić, a nawet zaprosić ją do swojego ogrodu. Na rynku są dostępne specjalne nasiona mikrokoniczyny, która ma drobne listki, rośnie nisko, gęsto, lubi koszenie i w połączeniu z trawą tworzy gęsty, zielony ogrodowy dywan.

Zalety koniczyny na trawniku:

 • Trawnik z mikrokoniczyną jest łatwy w utrzymaniu, dobrze rośnie nawet w miejscach zacienionych, a do tego wymaga rzadszego podlewania niż trawnik złożony z samych traw.
 • Dodatkowo koniczyna to roślina miododajna, więc taki trawnik jest przyjazny pszczołom, które są naprawdę ważną częścią ekosystemu.
 • Koniczyna również sprawia, że trawnik ma zieleńszy kolor, bo ma po prostu większy listek soczyście zielonego koloru. 
 • Przyroda oznacza bioróżnorodność - wszelkie "monokultury" są bardziej podatne na choroby i szkodniki. Jeśli mamy trawnik, który sam w sobie jest zaprzeczeniem bioróżnorodności (nie jest łąką, tylko uprawą zrobioną przez człowieka i ma co najwyżej kilka gatunków traw), to wpuszczając na niego koniczynę, sprzyjamy tej bioróżnorodności.
 • Pamiętajmy też o strefie podziemnej - korzenie różnych roślin "współpracują" ze sobą, mikroorganizmy glebowe też cenią bioróżnorodność

W takim razie, skoro czterolistna koniczyna przynosi szczęście temu, kto ją odnajdzie, może warto nie pozbywać się jej ze swojego trawnika za wszelką cenę, tylko przyjrzeć nieco uważniej? 

Polecane do ogrodu

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...

Przydatna wiedza

Mech na trawniku – niechciany gość

Mech na trawniku – niechciany gość

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są przyczyny pojawiania się mchu na trawniku. W jaki sposób pozbyć się mchu z trawnika. Jak i czym nawozić trawnik, żeby mech już nie był Twoim problemem! Dlaczego na trawniku pojawia się mech? Mech jest z natury mało wymagający,...
 Organiczne nawożenie trawnika – dlaczego warto?

Organiczne nawożenie trawnika – dlaczego warto?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jaki nawóz wybrać do trawnika? Które nawozy lepiej działają na glebę? Czy nawożenie organiczne jest bardziej naturalne od mineralnego? Jak wybrać najlepszy nawóz do trawnika? Jakie nawożenie jest bezpieczne dla zwierząt i dzieci w...
Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Tu dowiesz się, jak dobrać nawóz do swojego trawnika i poznasz różnice między nawozami BiOgardena. Link do wybranego nawozu znajdziesz na dole strony.  Jeżeli masz zamiar dopiero założyć trawnik - wybierz nawóz Professional (czarny mikrogranulat) w dawce 50g na m2 przed siewem....