Mech na trawniku – niechciany gość

 

Kiedy mech zagości w naszym ogrodzie, trudno się go pozbyć. Dlatego wyjątkowo ważne jest, by zadbać o odpowiednie nawożenie trawnika, które pomoże uniknąć tego problemu. Natomiast jeśli mech już się pojawi na naszym trawniku, warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jakie są przyczyny pojawiania się mchu na trawniku.
 • W jaki sposób pozbyć się mchu z trawnika.
 • Jak i czym nawozić trawnik, żeby mech już nie był Twoim problemem!

Dlaczego na trawniku pojawia się mech?

Mech jest z natury mało wymagający, wymaga jedynie odpowiedniej wilgotności. Wiele gatunków może rosnąć niemal wszędzie np. na skałach, drzewach czy naszym trawniku. Istnieje zasada czterech “Z”, która głosi, że:
mech pojawia się tam gdzie gleba jest: 

 • zbita,
 • zimna,
 • zacieniona
 • zakwaszona.

Ponieważ mech ma małe wymagania, zajmuje każdą dostępną przestrzeń. Uwielbia niskie pH gleby, brak słońca i nadmiar wody, więc jest w stanie rosnąć w warunkach, w których trawa i reszta roślin słabo sobie radzą. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi inwazji mchu jest brak lub zbyt intensywne nawożenie, ciężka, słabo przepuszczalna gleba oraz brak regularnej pielęgnacji trawnika. Oznacza to, że występowanie mchu w trawniku jest związane z wykonywanymi na nim pracami.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Po pierwsze, każdej wiosny należy wykonać wertykulację trawnika i aerację gleby, czyli pozbyć się suchych martywch części darni i wykonać napowietrzenie i spulchnienie. Pierwszy zabieg pomoże oczyścić trawę ze starych źdźbeł oraz liści po minionym sezonie. Drugi zabieg, aeracja, napowietrzy glebę i pozwoli się pozbyć nadmiaru wilgoci. Wilgoć jest też uzależniona od nasłonecznienia oraz od naszego podlewania – kiedy nie ma takiej potrzeby, nie powinniśmy codziennie nawadniać gleby.

Rozwiązanie na mech – wapno i żelazo!

Ponieważ mech lubi kwaśne podłoże, warto zbadać odczyn gleby (zestaw do wiarygodnego badania znajdziesz w naszym sklepie) oraz w razie potrzeby zastosować na trawnik wapnowanie.

Wapno zmniejszy kwasowość gleby, poprawi jej właściwości fizyko-chemiczne oraz biologiczne. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z wapnem – trawa lubi lekko kwaśne pH, w granicach 5,6-6,5. Dlatego wapnujmy tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Kiedy wapnować? Najlepiej poza okresem wegetacji trawy, późną jesienią lub wczesną wiosną.


Żelazo, a dokładniej siarczan żelaza. Działa na mchy wysuszająco, niszczy je. BiOgardena posiada w swojej ofercie nawóz Anty Mech, który działa bardzo skutecznie, a szczegółowy sposób postępowania opisany jest na stronie produktu. Po paru - kilkunastu dniach mech zbrązowieje. Można go wtedy wygrabić, a w jego miejsce dosiać nową trawę.

Ten nawóz łączy skuteczność z bezpieczeństwem. Likwiduje istniejący mech oraz tworzy niekorzystne warunki do jego odrastania. Dodatkowo azot w formie organicznej odpowiada za odżywienie trawy, dzięki niemu darń staje się zwarta i gęsta, a zatem może przeciwstawiać się inwazji mchu. 

Nawóz Anty Mech BiOgardena działa na mech i nie pali trawy. Zawiera żelazo w formie siarczanu, które stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju mchu.

Mam mech na trawniku, nawozić go czy nie?

Nawożenie trawy pełni bardzo istotną rolę w walce z mchem. Jednak ważny jest rodzaj stosowanego nawozu. Nawozy mineralne niszczą strukturę gleby i pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Staje się ona bardziej zbita, mniej przepuszczalna, co właśnie stwarza korzystne warunki dla występowania mchów.

Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów organicznych. Podnoszą one żyzność gleby i przyczyniają się do regulowania jej zakwaszenia. W przypadku nawozów BiOgardena, dodatkowym atutem jest możliwość stosowania raz na 3 miesiące oraz najwyższa zawartość azotu organicznego na rynku. Nawóz Anty Mech organiczny BiOgardena wystarcza na ok. 200 m² trawnika.

*Przeznaczony do trawników porastających mchem, który pogarsza estetykę oraz trawników blisko drzew iglastych i tui, zacienionych lub stale wilgotnych (zagrożonych pojawieniem się mchu). Najlepiej stosować go na wiosnę. Nawóz zaczyna działać, gdy temperatura przekracza 10C (orientacyjnie). 

Korzyści stosowania nawozu Anty Mech BiOgardena: 

 • likwiduje istniejący mech i zapobiega jego odrastaniu,
 • azot zawarty w nawozie BiOgardena odżywia trawę, dzięki niemu darń staje się zwarta i gęsta, a mech ma trudniejsze warunki do wzrostu, 
 • chroni przed chorobami traw (chloroza)
 • pomaga uzyskać piękną soczystą zieleń - poprawia wybarwienie źdżbła

 

Polecane do ogrodu

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Organiczny nawóz Anty Mech BiOgardena działa przez 100 dni i wystarcza na ok. 200 m² trawnika. Jest przeznaczony do trawników porastających ...
Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Profesjonalny kwasomierz glebowy typu Helliga wraz z płytką ceramiczną to urządzenie, bez którego nie obędzie się żaden ogrodnik. Nieprawidł...

Przydatna wiedza

Czy wiesz jaki jest odczyn gleby w Twoim ogrodzie?

Czy wiesz jaki jest odczyn gleby w Twoim ogrodzie?

  Z tego artykułu dowiesz się: Czemu warto sprawdzić odczyn gleby. Jak sprawdzić pH gleby. Jakie jest optymalne pH gleby dla różnych gatunków roślin. Co zrobić z nieprawidłowm pH gleby w swoim...
Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Z tego artykułu dowiesz się:  jaka jest rola mikroorganizmów glebowych? co wpływa na ilość "organiki" w glebie? jak można zadbać o glebę w swoim ogrodzie?    Rola mikroorganizmów glebowych Mikroorganizmy glebowe są bardzo ważne, ale powszechny jest brak wiedzy...
Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Pożółkły trawnik, suche żółte plamy na trawie – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Skąd się biorą i czemu powstają żółte plamy na trawie, Jak zwalczyć szkodniki, które powodują powstawanie żółtych plam na trawniku, Jak kosić trawę, by nie...