Zakładanie trawnika dla początkujących

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy najlepiej zakładać trawnik.
 • Od czego zacząć zakładanie trawnika.
 • Jak wysiewać trawę.
 • Jak pielęgnować trawnik po założeniu.

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż założenie trawnika. Wystarczy rozsypać nasiona, podlać, trochę poczekać, a trawa sama urośnie. W rzeczywistości zakładanie trawnika wymaga nieco więcej wysiłku - szczególnie jeśli planujemy ten trawnik na wiele sezonów i chcemy cieszyć się równomiernym, zielonym dywanem. 

Kiedy najlepiej zakładać trawnik?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zakładanie trawnika to jeden z ostatnich kroków w aranżacji ogrodu. Młoda trawa jest bardzo delikatna i nie powinno się po niej zbyt często chodzić. Dlatego zanim przystąpimy do zakładania trawnika powinniśmy mieć już gotową instalację nawadniającą, wytyczone rabaty, posadzone rośliny i gotowe elementy małej architektury. Jeśli ze względów budżetowych najpierw robimy trawnik, a o nasadzeniach droższych roślin będziemy myśleli w kolejnych sezonach, to sprawa jest prosta - całą dostępną powierzchnię wysiewamy nasionami. W późniejszym okresie będzie można usunąć część darni pod rabaty i rośliny ozdobne. 

Wysiewanie trawy najlepiej zaplanować na koniec kwietnia lub początek maja. Ważne, żeby temperatura powietrza wynosiła co najmniej 10 stopni. W niższych temperaturach trawa nie wykiełkuje prawidłowo. Trawę można również wysiewać pod koniec sierpnia lub na początku września - ważne, żeby było już po falach upałów, które utrudniają roślinom kiełkowanie. 

Trawnik z rolki możemy rozkładać zarówno wiosną, jak i jesienią. Jest bardziej odporny na niskie temperatury niż dopiero co wysiana młoda trawa, więc można go rozkładać nawet na początku listopada.

Jak przygotować podłoże pod zakładanie trawnika? 

Nieważne, czy decydujemy się na trawę z siewu czy z rolki, żeby cieszyć się pięknym trawnikiem pierwszy krok, który koniecznie trzeba wykonać zakładając trawnik to odpowiednie przygotowanie podłoża. Co to oznacza w praktyce

 • Zaczynamy dokładnego oczyszczenia terenu, na którym chcemy założyć trawnik. Trzeba usunąć wszystkie znajdujące się w ziemi kamienie, śmieci, resztki chwastów.
 • Następnie trzeba dokładnie przekopać ziemię. Przy większych powierzchniach warto wykorzystać do tego glebobryzarkę. Podczas przekopywania usuwamy pozostałe kamienie i resztki chwastów.
 • Jeśli ziemia jest piaszczysta lub bardzo gliniasta warto na tym etapie dodać do niej kompost, wymieszać z glebą nawiezioną (najlepiej gleba ogrodnicza o znanym pH w okolicy 5,6-6,5, żebyśmy nie przywlekli sobie nasion chwastów ze "zwykłej" ziemi niewiadomego pochodzenia i mieli spokój w kwestii odczynu gleby.) Uwaga na podłoża sprzedawane pod trawnik z nieznanych źródeł - np osadów ściekowych. Są one pełne metali ciężkich, bardzo trudno potem uzyskać ładny trawnik, a pH takiego podłoża pod trawnik może być bardzo kwaśne lub bardzo zasadowe - co też utrudni uzyskanie ładnego trawnika. Korekcja pH bywa długotrwała i uciążliwa. 
 • Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba potem ułożyć przewody instalacji nawadniającej.
 • Ostatnie etapy przygotowywania podłoża do założenia trawnika to plantowanie, czyli wyrównywanie powierzchni i wałowanie, które ubija teren. Warto wykonać je dokładnie, ponieważ nierówny trawnik będzie trudny do koszenia, a jeśli na trawniku pozostaną zagłębienia, może zbierać się w nich woda.
 • W czasie wyrównywania terenu pod trawnik warto dać nawóz przedsiewny tj BiOgardena, bo będzie bezpieczny dla świeżo kiełkującej trawy, długo będzie ją odżywiał a do tego stworzy korzystne warunki glebowe użyźniając podłoże pod trawnikiem. 

Wybór odpowiedniej mieszanki nasion do trawnika z siewu

Na odpowiednio przygotowanym podłożu możemy wysiać trawę. Jednak okazuje się, że trawa trawie nierówna. Na rynku jest dostępnych mnóstwo różnych mieszanek nasion. Którą wybrać? Przede wszystkim musimy zdecydować na jakim trawniku nam zależy.

 • Czy chcemy mieć idealnie równy, dekoracyjny „zielony dywan”, po którym nikt nie będzie chodzić?
 • Czy raczej miejsce, gdzie będziemy aktywnie spędzać wolny czas, bawić się z dziećmi?
 • Musimy wziąć też pod uwagę warunki, w których będzie rosnąć trawa. Czy miejsce, w którym chcemy założyć trawnik jest raczej suche, mocno nasłonecznione, a może zacienione i wilgotne?
 • Czy mamy rozłożoną instalację nawadniającą, która nawet w czasie naszej nieobecności zadba o wilgoć podłoża? Jeśli nie - to lepiej będzie wybrać odmiany odporniejsze na okresowe braki wody. 

Dopiero znając odpowiedzi na te pytania możemy wybrać mieszankę nasion idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.

Wysiewanie trawy - jak to robić? 

Pora na najbardziej wyczekiwany moment podczas zakładania trawnika, wysiewanie trawy. Jednak zanim do tego przystąpimy warto wykonać jeszcze jedną czynność, która pomoże uzyskać fantastyczny efekt. Mowa tutaj o nawożeniu. Na rynku jest dostępnych mnóstwo różnych nawozów do trawnika. Jaki wybrać? Jeśli zależy nam na długotrwałym działaniu w zgodnie z naturą, najlepszym wyborem będzie organiczny nawóz do trawnika BiOgardena. Zawarte w nim substancje odżywcze są stopniowo uwalniane przez żyjące w glebie mikroorganizmy. Dlatego nawożąz nawozami BiOgardena nie ma ryzyka przenawożenia i zniszczenia w ten sposób delikatnej, młodej trawy. Dodatkowo wystarczy powtarzać je co kilka miesięcy, a nie jak w przypadku nawożenia popularnymi nawozami mineralnymi, co kilka tygodni.

Przed wysianiem trawy, ręcznie lub z pomocą siewnika, równomiernie rozrzucamy nawóz i mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby. Możemy to zrobić wcześniej - przed etapem wyrównywania trawnika - w przypadku nawozu organicznego nie ma znaczenia, czy wysypiemy go tydzień przed wysianiem trawnika, czy dzień przed. Podlewamy teren, żeby gleba była lekko wilgotna. Następnie rozkładamy trawę z rolki lub wysiewamy nasiona. Po wysianiu nasion lekko grabimy, a następnie wałujemy teren, żeby ziemia przykryła nasiona. Można rozważyć przykrycie białą agrowłókniną - potem podlewamy rozproszoną mgiełką na agrowłókninę. Agrowłókninę trzymamy aż do czasu, gdy źdźbła mają kilka centymetrów wysokości. 

Nieważne jaki wybraliśmy sposób zakładania trawnika, z siewu czy z rolki, tuż po założeniu trawnika nie możemy zapomnieć o jego regularnym podlewaniu. Młoda trawa bardzo źle znosi suszę, dlatego świeżo założony trawnik trzeba często podlewać. Robimy to rozproszonym strumieniem wody, żeby uniknąć wypłukiwania nasion i nie zniszczyć delikatnych, młodych źdźbeł.

Pielęgnacja trawnika po założeniu

Pierwsze koszenie po założeniu trawnika można wykonać dopiero, gdy trawa osiągnie wysokość około 10 cm. Nie powinno się mocno skracać młodej trawy, wystarczy ściąć około 1 cm. Dopiero za czwartym razem można nieco mocniej skrócić źdźbła. Pamiętajmy, że źdźbło trawy to liść, którym trawa się żywi - w nim zachodzi proces fotosyntezy. Dlatego zbyt krótkie skoszenie trawy może powodować pogorszenie się jej kondycji. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby noże w kosiarce były ostre. Tępe ostrza mogą łatwo powyrywać delikatne, młode rośliny.

Żeby cieszyć się pięknym, zdrowym trawnikiem trzeba pamiętać o jego regularnym nawożeniu. Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych właścicieli trawnika idealnym rozwiązaniem będą nawozy organiczne BiOgardena. Zawarte w nich substancje odżywcze są stopniowo uwalniane przez żyjące w glebie mikroorganizmy. Dlatego nie ma ryzyka przenawożenia i zniszczenia w ten sposób młodej trawy. Poza tym nawożenie wystarczy robić co 3 miesiące, a nie jak w przypadku nawozów mineralnych - co 3 tygodnie. 

Polecane do ogrodu

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...
Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...