Podlewasz trawnik po koszeniu???

 

Czy po koszeniu podlewasz trawnik? To bardzo źle! Dowiedz się, co robisz niewłaściwie i już nigdy więcej po koszeniu nie podlejesz trawnika! 

Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe skutki. 

 • Czy podlewać po koszeniu?

 • Czy można kosić przed deszczem?

 • Co się stanie jeśli po skoszeniu trawnika nastawisz podlewanie?

 • Jak długo można podlewać trawnik po skoszeniu?

 • Podlewać trawnik przed koszeniem czy po koszeniu? 

To tylko niektóre pytania, z jakimi zgłaszacie się do nas. 

Jeżeli kosisz trawnik, a potem go podlewasz pod wieczór,

żeby zrobić mu "kompletny serwis", tak jak słynne

"mycie auta z dywanikami" - to jesteś w błędzie... 

Żeby zrozumieć, co się może stać, przejdźmy na chwilę do skali mikro: 

 • koszenie, to, oprócz tego, że poprawa wyglądu trawnika, również skaleczenie źdźbła
 • podobnie, jak u człowieka - przez skaleczenie, mogą wniknąć do zdrowego organizmu patogeny
 • choroby grzybowe (u ludzi mówimy "grzybicze") lubią warunki ciepła i wilgoci. Dlatego z basenu czy sauny łatwo przywleczesz grzybicę, dlatego też w ciepłe letnie noce po deszczu rosną grzyby w lesie i dlatego... mocząc trawnik dajesz latającym wszędzie zarodnikom grzyba większe szanse na sukces! W Twoim świeżo skaleczonym trawniku! 

Wskutek połączenia trzech sprzyjających chorobom czynników - otwartej rany na źdźble trawy, ciepłej letniej nocy i konkretnej dawki wilgoci, na Twój trawnik chętnie wejdą różne choroby grzybowe: pleśń śniegowa (mimo nazwy potrafi wejść nawet latem!), różowa plamistość trawników, czerwona nitkowatość, rdza traw i inne, czasem trudne w leczeniu. 

Tak jak mówi stara mądrość ludowa - lepiej zapobiegać niż leczyć - trawnik w tym przypadku - zapobiegaj wejściu chorób grzybowych i nie podlewaj po koszeniu! 

Zatem kiedy podlewać trawnik? 

 • daj szansę, żeby źdźbło się zagoiło po koszeniu - poczekaj do kolejnego dnia
 • raczej unikaj podlewania wieczorem - lepiej wcześnie rano, choć rozumiemy, że nie każdy ma automatyczne nawodnienie i nie każdy lubi też wstawać o świcie... - ale podlewając na noc znowu grasz na rzecz chorób grzybowych. Zatem jeśli już nie wczesnie rano, to o takiej porze, żeby zdążyło wyschnąć przed wieczorną rosą. 
 • nie podlewaj trawnika w pełnym słońcu! Dlaczego? Bo zimna woda prosto z kranu lub studni będzie szokiem termicznym dla trawy, której źdźbło jest bardzo rozgrzane. I to nie zastymuluje jej odporności tak jak dla nas dobry jest skok do zimnej wody wprost z sauny - tylko wręcz ją obciąży! 
 • kropla wody na liściu trawy w pełnym słońcu działa jak soczewka! Kto z nas nie bawił się w dzieciństwie z lupą i skupianiem promieni słonecznych, żeby przypalić kawałek drewna? Tak samo to działa w przypadku kropli, która skupia wiązkę promieni słonecznych .... i uszkadza liść. 
 • jeśli robisz oprysk trawnika - to też nie na noc, nie w pełnym słońcu, odstaną wodą, która jest w temperaturze otoczenia. Tutaj również kłania się temat "dlaczego niektóre opryski na chwasty potrafią wypalić trawnik, chociaż nie powinny?" - no właśnie dlatego, że jeśli zrobisz oprysk w zbyt wysokiej temperaturze, to woda z roztworu szybko odparuje, a na liściu zostanie "gotująca się" substancja chemiczna. W efekcie również trawa tego nie wytrzyma. 

Jak zatem zadbać o trawnik, który sporo przeszedł i chcesz mu trochę "wynagrodzić" sytuację i zrobić mu coś a la "domowe spa"?

 • Ulubionym nawozem naszych Klientów jest BiOgardena Vital Plus - do oprysku lub podlewania trawnika. W opisie produktu w sklepie znajdziesz więcej szczegółowych informacji. Jeżeli skorzystasz w koszyku z kodu "podlpokoszeniu" (bez cudzysłowu) to dostaniesz 7% rabatu na ten nawóz na dobry początek czasów, gdy już wiesz, żeby nie podlewać po koszeniu :) 1 butelka nawozu Vital Plus wystarczy Ci na 180 litrów oprysku, więc nawet jeśli nie wykorzystasz wszystkiego w tym sezonie, możesz użyć w kolejnym. 
 • Jeśli interesuje Cię długofalowe dobre odżywienie trawnika, pamiętaj również o nawozie posypowym - BiOgardena ma rozwiązania na różne trawniki, które wyróżniają się najwyższą na rynku zawartością azotu organicznego. Poczytaj więcej na blogu! 

Jeżeli masz wątpliwości, jak postępować z trawnikiem, możesz poczytać inne wpisy na naszym blogu albo napisać do nas na maila lub messenger! 

Polecane do ogrodu

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...
Jesienny Nawóz Organiczny do Trawnika na 100m2

Jesienny Nawóz Organiczny do Trawnika na 100m2

Nawóz jesienny do trawnika BiOgardena zapewni trawnikowi dobre przezimowanie i lepszy start wiosną.  Nowa formuła! Więcej potasu, magnez i ...

Przydatna wiedza

Czym nawozić trawnik, gdy masz robota koszącego?

Czym nawozić trawnik, gdy masz robota koszącego?

Z tego artykułu dowiesz się:  czy sposób koszenia trawnika powinien mieć wpływ na rodzaj kupowanego nawozu? czy robot koszący wymaga specjalnego nawozu do trawnika? na jakim trawniku najlepiej sprawdzi się robot koszący? Wydawać by się mogło, że koszenie trawnika jest...
Pielęgnacja trawnika jesienią

Pielęgnacja trawnika jesienią

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie zabiegi pielęgnacyjne na trawniku warto wykonać jesienią? Dlaczego jesienią nadal warto nawozić trawnik? Czy można zrezygnować z jesiennego nawożenia trawnika? Dlaczego lepiej nawozić trawnik jesiennym nawozem BiOgardena a nie...
 Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Pożółkły trawnik, suche żółte plamy na trawie – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Skąd się biorą i czemu powstają żółte plamy na trawie, Jak zwalczyć szkodniki, które powodują powstawanie żółtych plam na trawniku, Jak kosić trawę, by...